Senior pod ochroną – usługi opiekuńcze dla chorych z otępieniem

Fundacja Pro Civitas Bono realizuje trzyletni projekt wsparcia samodzielności osób dotkniętych Chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi oraz ich rodzin „Senior pod ochroną – usługi opiekuńcze dla chorych z otępieniem”.

W ramach projektu ogłaszamy nabór na bezpłatne usługi opiekuńcze dla osób niesamodzielnych z chorobami otępiennymi typu: Alzheimer, demencja, Parkinson, mieszkających na terenie Radomia lub powiatu zwoleńskiego.

Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr: 799 200 599
od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-18.00

lub osobisty w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu, w poniedziałki i środy
w godz. 8.30-13.00, pokój nr 19.

Regulamin świadczenia usług opiekuńczych i dokumenty zgłoszeniowe:

pobierz Regulamin świadczenia uslug opiekuńczych

pobierz Załącznik nr 1_Deklaracja uczestnictwa

pobierz Załącznik nr 2 Formularz rekrutacyjny

pobierz Załącznik nr 3 Kwestionariusz zakresu opieki

pobierz Załącznik nr 4 Oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych

pobierz Załącznik nr 5 Oświadczenie o dochodach

pobierz Załącznik nr 6 Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystanie wizerunku

pobierz Załącznik nr 7 Oświadczenie o rezygnacji

Poza usługami opiekuńczymi planujemy następujące działania:

• Mobilny punkt konsultacyjny.
  • Bezpłatne szkolenia „Opieka nad osobą chorą na Alzheimera i inne choroby wieku starczego” dla pracowników pomocy społecznej i opiekunów chorych na choroby otępienne z regionu radomskiego
  • Kampania informacyjna, której celem będzie przełamanie negatywnych stereotypów na temat choroby.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które powoduje zanik komórek mózgowych. Objawia się to otępieniem – chory przestaje interesować się otoczeniem, traci pamieć, poczucie czasu i miejsca.

Co jest przyczyna choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera to zanik mózgu, spowodowany odkładaniem się w mózgu substancji białkowej, zwanej amyloidem. Obecność amyloidu utrudnia prace komórki nerwowej, która pozbawiona możliwości kontaktu z innymi komórkami nerwowymi, przestaje spełniać swoje zadania.

Objawy:

• chowa rzeczy w dziwnych miejscach
  • zapomina nazwisk członków rodziny i nazw rzeczy
  • często zapomina o odbytej rozmowie
  • ma trudności z wykonaniem zadania wg udzielonej instrukcji
  • ma trudności z płaceniem rachunków i procedurami bankowymi
  • zapomina wątku wypowiedzi, zmyśla jakieś fakty (co nie znaczy, ze chce Cie oszukać, kompensuje braki pamieć)
  • gubi się, nie potrafi znaleźć przystanku autobusowego, miejsca, nie chce opuszczać swojego mieszkania (nastąpił okres dezorientacji, wycofywania się z dotychczasowych aktywności)
  • unika spotkań ze znajomymi, choć był osoba towarzyska,wybucha agresja, choć był osoba łagodna – następują zmiany osobowości

Alzheimer w Polsce

• Obecnie liczbę chorych na Alzheimera w Polsce szacuje się na co najmniej 250 tysięcy, z czego 150 tysięcy nie ma postawionej diagnozy.
  • Chorobę diagnozuje się u nas średnio 10 miesięcy później niż np. w Niemczech – może to zrobić neurolog lub psychiatra.
  • Szacuje się, że za 15 lat liczba chorych wyniesie ponad milion. W Polsce jest mniejsza niż w innych krajach pomoc ze strony samorządów i opieki zdrowotnej.
  • Rozpoznanie otępienia daje ludziom możliwość dostępu do metod leczenia, opieki i wsparcia. Leki bądź zabiegi skutecznie złagadza objawy demencji, a zdecydowanie pomogą na etapie początkowym choroby.
  • Az 70% chorych pozostaje pod opieka małżonka lub dorosłych dzieci. W naszym kraju działa za mało domów pobytu dziennego przeznaczonych dla chorych na Alzheimera.

Z raportu NIK na temat sytuacji  chorych na Alzheimera w Polsce wynika, ze system opieki zdrowotnej w Polsce oraz system wsparcia psychologicznego i opiekuńczego, nie jest dostosowany do potrzeb grupy społecznej chorych na otępienie typu Alzheimerowskiego oraz ich rodzin.

Porady z zakresu możliwości uzyskania wsparcia instytucjonalnego dla osób chorych na Alzheimera i inne choroby otępienne oraz ich opiekunów, w tym : umieszczenia w DPSie, ZOLu , hospicjum, placówce wsparcia dziennego; porady prawne, diagnozowanie choroby, objawy itp.

Na telefony czekamy od poniedziałku do czwartku w godzinach 11.00-15.00